Norske Vinklubbers Forbund Bulletin

Bulletin Nr1 - 2019

Issue link: http://digital.findexaforlag.no/i/1074834

Contents of this Issue

Navigation

Page 1 of 55

2 1-2019 Innhold Leder ...................................................... 4 Vinmonopolets januarnyheter ................... 6 Hvilke viner passer til politikk? ................ 10 The land of Milk & Honey ........................ 14 Test av hvit Bordeaux ............................. 22 Hvilke oster passer til hvit Bordeaux? ...... 26 Galicia ................................................... 28 Dronning Barbera av Asti ........................ 32 Smakeappen ......................................... 36 Mineralsk? ............................................ 38 Ny generasjon S.A. Prüm ........................ 42 Bartolo Mascarello ................................. 44 Meridiana, Malta .................................... 48 Planeta - banebrytende på Sicilia ............ 52 Engelske musserende vin ....................... 54 Norske Vinklubbers Forbund - styret President: Kristian Gahre, tlf. 90 15 26 66, e-mail: kristian.gahre@nvkf.no Visepresident: Jan Fredrik Tveten, tlf. 99 59 94 59, e-mail: jan.fredrik.tveten@nvkf.no Styremedlemer: Truls Aasterud, tlf. 48 17 10 35, e-mail: truls.aasterud@nvkf.no Tanya Kopytina, tlf. 93 80 63 72, e-mail: tanya.kopytina@nvkf.no Anne Merete Lien, tlf. 92 61 04 33, e-mail: anne.merete.lien@nvkf.no Hallvard Stavnes Mørck, tlf. 97 07 50 67, e-mail: hallvard.stavnes.morck@nvkf.no Sidsel Kronstrand, tlf, 98 64 54 03, e-mail: sidsel.kronstrand@nvkf.no Bulletin nr 1-2019 Den som venter på noe godt kan ha ventet forgjeves Jeg har ingen stor kjeller, knapt 250 fl asker ligger i hyllene. Flasker som er akku- mulert over lang tid og som er resultat av gunstige kjøp på Vinmonopolet, burs- dags- og julegaver og spesielt gode taxfree handler. Ja, så man jo ikke glemme alle de gode vinene kjøpt hos produsentene på ferieturer. Alt i alt antakelig en vinkjeller ikke ulik den man fi nner hos mange andre. Mange av disse fl askene er viner jeg ikke har «tatt meg råd til» å åpne, årsakene er mange, men det skal det nå bli slutt på. Ikke alle vinene egner seg like godt for lagring, noe jeg smertelig erfarte for et par uker siden. Jeg hadde endelig bestemt meg for å åpne en Bordeaux jeg fi kk til min 50-årsdag. I over ti år hadde jeg sett på den, vurdert den, men stadig tenkt at akkurat den skal jeg spare til en spesiell anledning. Men i løpet av de årene den lå der, så fant jeg aldri en anledning som var spesiell nok, inntil for kort tid siden. Forventningene var store da fl asken ble åpnet en romjulskveld, og skuffelsen desto større da vinen kom i glasset. Defi nitivt en nedtur uten sidestykke, fargen var fortsatt rød med en litt murstein i randen, med det var også det eneste som var positivt. Vinen var fl at og smakløs, ferdig snakket. Jeg lot den få noen sjanser til, og sjekket den jevnlig ut over kvelden, men her var alt håp ute. Dersom det er noen moral i dette, så er det kanskje å la være å vente på en spesi- ell anledning. Gi litt blaffen i anledninger, praktisere «karpe vinen» og rett og slett nyte øyeblikket? Det har i alle fall jeg bestemt meg for. Truls Aasterud, redaktør Omslagsfoto: Vinmarken Shoresh ligger i Judean Hills og tilhører Tzora Winery. Foto: Ilan Nachum Ansvarlig redaktør: Truls Aasterud, e-mail: truls.aasterud@nvkf.no Lay-out: Media Digital AS, kontakt@mediadigital.no Trykk: Oslo Dokumentsenter, Norsk Noteservice as Utgiver: Norske Vinklubbers Forbund c/o Kristian Gahre Stasjonsveien 9d, 0774 Oslo E-post: info@nvkf.no Foretaksnummer: 983 718 175 Bankkonto: 7139.05.29907

Articles in this issue

Links on this page

Archives of this issue

view archives of Norske Vinklubbers Forbund Bulletin - Bulletin Nr1 - 2019