Norske Vinklubbers Forbund Bulletin

Bulletin Nr4 - 2018

Issue link: http://digital.findexaforlag.no/i/1001120

Contents of this Issue

Navigation

Page 1 of 67

2 4-2018 Omslagsfoto: Mayer, Yarra Valley, VIC, foto: Kimberley Low / Wine Australia Ansvarlig redaktør: Truls Aasterud, e-mail: truls.aasterud@nvkf.no Lay-out: Media Digital AS, kontakt@mediadigital.no Trykk: Oslo Dokumentsenter, Norsk Noteservice as Utgiver: Norske Vinklubbers Forbund c/o Kristian Gahre Stasjonsveien 9d, 0774 Oslo E-post: info@nvkf.no Foretaksnummer: 983 718 175 Bankkonto: 7139.05.29907 Innhold Presidenten har ordet ............................... 4 Bordeaux 2017 en primeur ....................... 6 Johannes Leitz – verdens lykkeligste mann .................... 12 Oslo Vin- og matmesse .......................... 16 Sicilias mosaikk av druesorter ................. 20 Master class med Markus Molitor ........... 24 Eben Sadie – Sr-Afrikaner med stjernestatus ............ 30 Malvirà .................................................. 34 Den rimelige vinkjelleren ........................ 38 Champagne – bobler for alle .................. 42 Australia – et vinland i utvikling ............... 48 Vi tester hvite viner fra Spania................. 54 Spennende nyheter fra Vinmonopolet ...... 61 Slik navigerer du i medlemsarkivet ......... 68 Norske Vinklubbers Forbund - styret President: Kristian Gahre, tlf. 90 15 26 66, e-mail: kristian.gahre@nvkf.no Visepresident: Jan Fredrik Tveten, tlf. 99 59 94 59, e-mail: jan.fredrik.tveten@nvkf.no Styremedlemer: Truls Aasterud, tlf. 48 17 10 35, e-mail: truls.aasterud@nvkf.no Tanya Kopytina, tlf. 93 80 63 72, e-mail: tanya.kopytina@nvkv.no Anne Merete Lien, tlf. 92 61 04 33, e-mail: anne.merete.lien@nvkf.no Hallvard Stavnes Mørck, tlf. 97 07 50 67, e-mail: hallvard.stavnes.morck@nvkf.no Sidsel Kronstrand, tlf, 98 64 54 03, e-mail: sidsel.kronstrand@nvkf.no Bulletin nr 4-2018 Velkommen til Bulletin nr. 4-2018 I dette nummeret oppsummerer Christer Byklum en primeur smakingene av 2017-årgangen i Bordeaux, samt at han har en gjennomgang av interessante kjellerobjekter av tilgjengelige Riojaviner. Kristian Gahre har truffet både Johannes Leitz og Markus Molitor og deler med Bulletins lesere sine smaksnotater etter prøving av deres viner, Heidi Jaksland Kvernmo gir oss et innblikk i noen av de mest fremtredende druene på Sicilia, og Jon Berg har møtt Eben Sadie som påstår at hvitvin er offer for vinverdenens rasisme. Mona Haugen Kind har besøkt roero-produsenten Malvira, mens Liora Levi proklamerer at Champagne er bobler for alle. Cathinca Dege skriver om et vinland i utvikling, Australia, og Geir Salvesen bringer oss noen av de mest interessante nyhetene fra Vinmonopolets juli-slipp. Helt til slutt i bladet fi nner du en veiledning i hvordan du logger deg inn på det nye medlemssystemet, samt hva du per i dag kan gjøre der. Du fi nner også informa- sjon om hvordan vi forholder oss til GDPR Stor test av hvite spanske viner I dette nummeret bringer vi resultatet fra vår hittil mest omfattende test av viner. Over 70 spanske vite viner ble testet, og det var overraskende jevnt og høyt nivå på vinene. Vi skal jo ikke så mange årene tilbake i historien, hvor man valgte mye annet framfor spansk hvitvin. Dette er det ingen grunn til i dag. Nytt medlemsarkiv Nå er medlemsarkivet klart. Det er fullstendig integrert med hjemmesidene slik at du kan melde deg på aktiviteter og arrangementer fra hjemmesiden, uten å gå om vår tidligere eksterne betalingspartner Deltager.no. Enklere for deg og kostnads- besparende for forbundet. Bulletin er nå kun tilgjengelig for våre medlemmer, samt samarbeidspartnere. Dette innebærer at man må logge seg inn for å lese Bulletin, - dette er gjort for at Bulletin skal være eksklusivt for våre medlemmer. Videre vil vi ha mulighet for å ta i bruk «pluss-artikler» på hjemmesiden, dvs artikler som krever innlogging for å lese. Har du problemer med innloggingen så send en forespørsel til medlem@nvkf.no, så får du hjelp. Husk konkurransen – send inn ditt bidrag. På årsmøtet ble undertegnede utfordret til å arrangere en konkurranse for å øke medlemsklubbenes deltakelse i Bulletin og på hjemmesidene. Kort fortalt vil vi fra og med 1. mai registrere innsendte bidrag, og den klubben som får fl est bidrag publisert fram til neste årsmøte, vinner et gavekort fra Vinmonopolet pålydende kr. 1000,-. Truls Aasterud, redaktør

Articles in this issue

Links on this page

Archives of this issue

view archives of Norske Vinklubbers Forbund Bulletin - Bulletin Nr4 - 2018